Sebeláska
Máte pocit, že se neumíte mít rádi? Nebo možná ani nevíte, co to znamená… Jak to poznat?
- Nedokážete si vážit sami sebe
- Často se kritizujete a porovnáváte s ostatními
- Máte pocit, že nejste dost dobří takoví, jací jste
- Dáváte druhým více než sobě, ale na oplátku se necítíte ocenění
- Je pro vás těžké říct „ne“ a stanovit si vlastní hranice
- Potřebujete uznání zvenčí, abyste se cítili dobře
- Cítíte se někdy nemilovaní, i když máte kolem sebe lidi, kteří vás mají rádi
- Máte problém přijímat komplimenty a pozitivní zpětnou vazbu
Sebeláska je základem spokojeného života. Pokud se v těchto otázkách poznáváte, je možná čas začít vědomě pracovat na vztahu k sobě samému.
Nedostatek sebelásky je jedním z nejčastějších problémů, se kterými se lidé potýkají. Než se podíváme na to, jak posílit zdravý vztah k sobě samým a začít se cítit lépe ve své vlastní kůži, pojďme se zaměřit na to, co vám sebelásku může negativně ovlivňovat. 💖
- Neustálá sebe-kritika – Pokud se neustále hodnotíte negativně a soustředíte se pouze na své chyby, vaše sebevědomí trpí a sebeláska se vytrácí.
- Porovnávání s ostatními – Sociální sítě a okolí nás často tlačí do srovnávání, ale každý má svou jedinečnou cestu. Neustálé porovnávání může vést k pocitům méněcennosti.
- Potlačování vlastních potřeb – Dáváte vždy přednost druhým, zatímco na sebe zapomínáte? Pokud nepečujete o své vlastní potřeby, sebeláska se oslabuje.
- Neschopnost říct "ne" – Pokud stále vyhovujete ostatním na úkor sebe, můžete se cítit vyčerpaní a podcenění. Zdravé hranice jsou základem sebelásky.
- Perfekcionismus – Neustálá snaha být dokonalý/á vám může brát radost ze života. Sebeláska znamená přijmout i své nedokonalosti a být na sebe laskavý/á.
- Toxické vztahy – Pokud trávíte čas s lidmi, kteří vás shazují nebo neprojevují respekt, postupně můžete ztrácet víru v sebe sama.
- Nedostatek péče o tělo a mysl – Zanedbávání pohybu, spánku nebo zdravé stravy může mít negativní dopad nejen na vaše fyzické zdraví, ale i na vaši duševní pohodu a vztah k sobě.
- Nepřijetí sebe sama – Neustálé přání být jiný/á, než jste, vám může bránit ve skutečném přijetí sebe sama. Sebeláska začíná tím, že si dovolíte být autentickými.
- Strach z odmítnutí – Často potlačujeme své pocity nebo názory ze strachu, že nebudeme přijati. Tím ale popíráme vlastní hodnotu a sebeláska slábne.
- Hromadění negativity – Neustálé zaměřování se na chyby, neúspěchy nebo negativní zkušenosti vám brání vidět, co všechno je na vás skvělé.
- Neschopnost odpustit si – Každý dělá chyby, ale pokud si je vyčítáte dlouhodobě, brání vám to v růstu a sebelásce. Odpustit si znamená dát si šanci být šťastný/á.
Když dlouhodobě přehlížíme vlastní hodnotu a potřeby, postupně oslabujeme vztah sami k sobě a připravujeme se o vnitřní rovnováhu a pohodu. Tato nerovnováha se pak projevuje ve vztazích kolem, v práci a ve všech ostatních oblastech života.
Přestože je občasné pochybování o sobě přirozené, dlouhodobý nedostatek sebelásky a neustálé podceňování sebe sama může vést k hlubším emočním i psychickým potížím. Proto je důležité tyto signály neignorovat a věnovat jim pozornost.
Jak podpořit sebelásku a vnitřní harmonii?
Stejně jako se naše tělo potřebuje zbavit škodlivin, které ho zatěžují, i naše mysl si zaslouží očistu od negativních myšlenek, sebekritiky a toxických vzorců myšlení. Skutečná sebeláska začíná tím, že si vědomě dopřejeme péči, kterou si zasloužíme.
Naše psychická pohoda je úzce propojena s tím, jak o sobě smýšlíme a jak se k sobě chováme. Pokud se neustále kritizujeme, potlačujeme své potřeby nebo se obklopujeme nezdravými vztahy, náš vnitřní klid a sebevědomí slábnou. A to opravdu výrazně.
Stejně jako se tělo přirozeně regeneruje díky játrům, ledvinám a střevům, i naše mysl má schopnost obnovit rovnováhu. Někdy však potřebuje podporu – skrze laskavé myšlenky, vědomé sebepřijetí a zdravé návyky, které posilují vztah k sobě samým. Pomoci mohou afirmace, sezení s terapeutem a samozřejmě správné bylinky.
1) Podpořte svou mysl a sebevědomí – Sebeláska začíná tím, jak o sobě přemýšlíme. Pokud se neustále kritizujeme, porovnáváme s ostatními a máme pocit, že nejsme dost dobří, oslabujeme svůj vnitřní klid a sebejistotu. Určitě doporučuji zařadit Bachovy kapky na Sebevědomí, které pomáhají posílit sebedůvěru, harmonizovat emoce a zbavit se negativních myšlenek. Nastupují pozvolna, s lehkostí mění náš mindset a působí dlouhodobě.
2) Vyživte své tělo a mysl zevnitř – Zdravé trávení a rovnováha střevní mikroflóry mají přímý vliv na psychickou pohodu. Náš trávicí systém je často označován jako „druhý mozek“, protože ovlivňuje naši náladu, energii i celkovou stabilitu. Proto vždy tvrdím, že úplným základem domácí „mentální lékárničky” je můj oblíbený M.E.G Vitamin C Maracuja s probiotiky a prebiotikem, který pomáhá podpořit zdravou střevní mikroflóru, která má zásadní vliv na emoční pohodu a vyrovnanost.
3) Srovnejte hormony a získejte stabilitu – Hormony ovlivňují naši náladu, vnímání sebe sama i celkový pocit pohody. Pokud jsou v nerovnováze, můžeme se cítit přecitlivělé, vyčerpané nebo neklidné. M.E.G Hormonex si získal u žen velkou oblibu. V začátcích užívání vás sice provede stabilizační horskou dráhou, ale poté konečně zažijete pocit rovnováhy, o které jste možná roky snila. I zde začíná sebeláska – cítit se sama v sobě dobře.
4) Vytvořte si rituály sebelásky – Dopřejte si chvíle klidu a péče, které vám pomohou propojit se sami se sebou a načerpat pozitivní energii. Vonné esence a aromaterapie jsou skvělým nástrojem pro relaxaci a prohloubení vztahu k sobě. Olej do koupele Láska & Sebeláska společně s Roll-onem Uvolňující pomohou vytvořit harmonickou atmosféru, uvolnit napětí a podpořit emoční rovnováhu. Kdy si během dne najdete čistě chvilku pro sebe? Díky rituálům lásky to zvládnete snáz. Také jsem se to musela naučit, a tak se nyní vždy těším, až vypnu svět kolem a jsem sama sobě skutečnou prioritou.
Jak vzniká trauma spojené se sebepřijetím
Mnoho lidí se v různých fázích života potýká s pocitem, že nejsou dost dobří, že si nezaslouží lásku nebo že musí neustále dokazovat svou hodnotu. Tento postoj k sobě samým se často formuje již v dětství a dospívání, kdy jsme se učili, jak vnímat sami sebe na základě reakcí našeho okolí.
Pokud jsme vyrůstali v prostředí, kde byla láska podmíněná výkonem, kde jsme byli často kritizováni nebo ignorováni ve svých emocích, mohli jsme si postupně vytvořit vzorec myšlení, že nejsme dostateční. Podobně může působit srovnávání s ostatními, vysoká očekávání ze strany rodičů či společnosti nebo bolestné zkušenosti, kdy jsme se necítili přijímáni takoví, jací jsme.
Tento hluboce zakořeněný postoj se může projevovat v dospělosti jako nízké sebevědomí, přehnaná sebekritika, obavy z odmítnutí nebo potlačování vlastních potřeb. Mnohdy ani netušíme, že právě tato vnitřní přesvědčení ovlivňují naše vztahy, rozhodování i celkovou kvalitu života.
Všechno se dá změnit
Dobrá zpráva je, že sebeláska není něco, s čím bychom se museli narodit. Lze ji vědomě rozvíjet a posilovat. Prvním krokem je uvědomění si vlastních myšlenkových vzorců a rozpoznání toho, odkud pocházejí. Důležité je také naučit se nahrazovat sebekritiku laskavějším přístupem k sobě samým a dát si svolení být nedokonalí.
Proces sebepřijetí není okamžitý, ale každý malý krok k laskavějšímu pohledu na sebe samotné může přinést úlevu a pocit vnitřního klidu. I když jste možná dlouho věřili, že sebeláska není pro vás, pravda je, že je dostupná každému, kdo se rozhodne na sobě pracovat.
Jak to konečně zlomit: první krůčky k sebelásce
Krok č.1
Bachovy esence mohou odstranit zdroj, který vám energii bere.